Sayın Acar,
Yaklaşık üç yıldan beri yapılan çalışmaların özetini size takdim etmekten onur duyarız. Bunu fazlasıyla hak ettiğinizi dernek olarak düşünüyoruz. Çünkü sağ olsunlar diğer arkadaşlar ne ellerini ceplerine atabiliyorlar ne de destek vermeyi sürdürebiliyorlar. Bizler bu yola çıkarken tüm bunları  hesaba katarak ortaya atıldık. Oysa siz çok zorda kaldığımız bir anda bize hem maddi hem de manevi destek verdiniz. Gerek derneğimizin destek veren üyeleri gerekse toprağı olmadığı halde destek veren değerli, üyeleri size teşekkürlerini sunar.
15 KİLOMETRELİK ISLAH VE SONUÇLARI
Bildiğiniz gibi Riva deresinin ilk 15 kilometrelik ıslahı tam bir facia idi  çünkü;
-    Kenarlara açılım neredeyse 130 m. bulan ve derinliği de10 metrenin üzerinde olan bir mimariye sahipti.
-    Bu mimari Beykoz belediye sınırları na gelince derneğimiz tarafından durduruldu.
-    Bu mimari ile vatandaşın arsaları büyük ölçüde tırpanlanacak ve ortaya ciddi bir mimari kazulet çıkacaktı.
-   Ortada ne doğal güzellik kalacak ne de Riva Deresi. Bunun çözümü yine derneğimiz tarafından bulundu. Ömerli Barajı duvar şeklinde yapıldığı için aşrı suyu kontrollü veremiyordu. Ömerli Barajına kapaklı sistemin yapılması için gerekli tahsisat bulundu, projelendirildi ve kapaklı sistem ihaleye çıktı. Bu vesile ile kamuoyunun bilmediği önemli bir sorun çözülmüş oldu.
-    Ayrıca derelerin sağ ve solundaki koruma alanı olan 100 m. Lik bantın çok olduğu savunularak bu bantın 10 m. Düşürülmesi sağlanarak vatandaşın menfaatleri korundu.
BEYKOZ BELEDİYESİNİ İKNA ETTİK…
Bilindiği gibi ilk 15 kilometrelik ıslah süresince ilçe belediyelerini kale almayan bir yöntem söz konusuydu. Bizler dernek olarak bunun çok yanlış olduğunu asıl oyuncunun ilçe belediyesi olduğunu savunarak Beykoz Belediyesini bu çalışmanın merkezi yapmak için ciddi uğraş verdik. Beykoz Belediyesinde bir başkan yardımcısının başkanlığında bir AR-GE grubu oluşturduk. Eldeki bütün bilgileri bu merkezde topladık. Bir de bu çalışmalara belediye başkanı  adına söz söyleyecek koordinatör atadı. Ve iki yıllık tüm çalışmaları bu merkezde bir araya getirdik.
-    Beykoz’un yıllardır çözülemeyen kadastro sorununu çözümünde  öncü olduk
-    Beykoz Belediyesi’nin imar sorunlarını çözmesi için Büyükşehir Belediyesinden yetki devri aldık.
-    Beykoz belediyesi ile Derneğimiz imar sorunlarını birlikte çözmesi için bir protokol imzaladı ve bu protokol belediye meclisinden geçti.
-    Beykoz İlçesinin imar çalışmaları başladı.
RİVA KANALI HAYAT BULDU…
 Derneğimiz ve belediye işbirliği ile Riva’yı kanallı bir şehir yapma proje çalışmaları için Dünya’nın en değerli üniversiteleri ve bu işi yapanlar ile birlikte kanalın selden korunma mimarisi yanında kanalı kullanma ve rekreatif özellikleri olan bir projeyi hayata geçirmek için altı ay sürekli Hollandalılar ile birlikte çalıştık. Elbette sadece Riva Kanalı ıslahı olsaydı  sorun bu güne kadar çözülebilirdi. Bu kanalın içerisinde bulunduğu havzanın bir de imar planı sorunu vardı ve bu iki çalışma birlikte ve uyumlu bir şekilde yürümesi gerekirdi. İşte bu konuda en büyük oyuncu Tarım Bakanlığıydı. Çünkü Arsaların tamamı meraydı.

DERNEĞİN MALİ DURUMU VE KISA BİR BİLGİ…
Derneğimiz üyelerimiz tarafından yeterince desteklenmediği çok acı bir gerçek. Diğer bir gerçekte bu hükümet iş başında iken bu çalışmaları bitirerek Riva’nın imar sorununu da bitirmek istiyoruz. Bu konuda öne çıkan bağışçıların başında Sayın Serdar Saruhan Ve sayın İsmet Acar bey’in dışındaki yardımlar öne çıkmakta ve şu ana kadar da bütün harcamaları dernek yapmaktadır.
Sadece imar planı Zemin etütlerini belediyeye yükledik , ilana çıktılar üç defa iptal edildi. Tam dört ay. Oysa bu etütleri derneğimiz yapsaydı çok önemli kazanımların yanında müthiş bir zaman kazanacaktık.
Derneğimiz bu konuda ne kadar sıkıntıya düşeceğini bilmemize rağmen bir adet zemin etüt aracı aldı fiyatı (65 bin Tl.) üzerine konulacak zemin etüt  makinelerini ısmarladı 77 bin tl. Ortada böyle bir para yok. Eğer kısa sürede bu aracı ve makineyi devreye sokamaz isek imar planlarında ciddi sıkıntı yaşayacağız.

İMAR PLANLARI YAPIMINDAKİ CİDDİ HAMLEMİZ…
Bilindiği gibi imar planları dışarıdaki firmalara ihale edilerek verilen çalışmalardır. Oysa Bizim Beykoz belediyesinde kurduğumuz AR-GE biriminde beş adet odamız vardı. Bu odaları belediye ile müştereken ihtiyacımız olan mimar ve mühendisler ile doldurarak kendi imar planlarını kendisi yapan bir belediye olarak öne çıkmış olduk.
Daha öncede söylediğimiz gibi Riva’nın imar planları Tarım Bakanının iki dudağı arasına sıkışmış bir gerçekti. Belediye ve dernek birlikte bu konuda çok ciddi bir hazırlık devresinden sonra konuyu Tarım Bakanlığına götürdük. Tarım Bakanının konuya ilgisini çektik ve Hollandalı proje firmaları ile birlikte Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker bey ve ekibine 26 Ağustos 2013 günü Beykoz Belediyesinde çok kapsamlı bir brifing verdik. Bu bilgilendirme sayın Bakanı çok memnun etti ve aynen şunları söyledi.

SAYIN, İSMET ACAR BEY’E YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA SUNULAN BİLGİ NOTU
-    Tebrik ederim  son derece detaylı bir çalışma yapmışsınız
-    Bütün Riva’yı baz almış ve plan bütüncüllüğünü sağlamışsınız yani adil davranmışsınız.
-    Tüm masrafları yüklenmişsiniz
-    Ben elimden gelen her şeyi yapacağım, Bakanlar Kurulu Toplulaştırma kararını çıkartacağım
-    Toprakların tarım vasfını  inceletip (Kendim gördüğüm için sorun yok) tarım sorununuzu halledeceğim

Tabi Bu arada Bölge milletvekili Sayın Metin Küllünk Beyin çalışmaları da yabana atılmamalıdır.

YAPILACAK ÇOK ÖNEMLİ İŞLER…
1-    Bundan sonraki çalışmalar için fon sağlamak
2-    Yapılmakta olan Zemin sondaj makinesinin 77 TL olan tutarının acilen ödenmesi
3-    Tarım Bakanının verdiği sözü yerine getirmesi için Beykoz’daki çalışmaları (Zemin etütleri, imar plan çalışmaları, Hollandalıların çizdikleri dere ıslah çalışmalarının devamı) sağlanmalıdır.

SONUÇ
Yaklaşık üç yıldır süren bu çalışmaların kısıtlı imkânlar ile geldiği bu yerden daha ileriye gidebilmesi herkesin bu meseleye vereceği maddi destekle mümkün olacaktır.

Arz ederiz

BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates