RİVA BÖLGESİNDE YAŞAYAN DEĞERLİ HEMŞEHRİLERİM!

Öncelikle herkese selam ve saygılarımı sunuyorum. Çok kısıtlı imkân ve çok zor sorunları olan İstanbul’un bu güzel beldesindeki sorunları çözmek üzere kurulan derneğimizin üç buçuk yılda vardığı sonuçları sizlerle paylaşmak için bu günü bekledim. Çünkü olayın tarafları devlet içerisinde o kadar çok ve dağınık durumda idi ki sonuç almak oldukça uzun ve sabır isteyen bir işti. Bu safhaları sizler ile kısaca paylaşmak istiyorum.

*ÖNCE DERNEĞİMİZİ KURDUK

Çünkü kurumsal olmayı ve şeffaf olmayı ilke edindik. İçerisine girdiğimiz sorun küçümsenecek ve hata yapacak bir sorun değildi. Daha sonra Beykoz Belediyesinde tüm görüş ve önerilerimizi kabul eden bir başkan ve yönetimle işe başladık. Beykoz belediye Başkanı Sayın Yücel Çelikbilek Bey derneğimizin önerisini kabul ederek bir meclis kararı ile derneğimizi resmen belediyenin çözüm ortağı olarak kabul etti. Bu konuda meclisin onayladığı bir protokol ile bu çalışmamızı resmileşti. Akabinde satırbaşlarını paylaştığım şu çalışmalar yapıldı

- Bölgenin eksik olan tüm Kadastral çalışmalarını yaparak tapu dağıtımını sağladık.

- Beykoz Belediyesinde bir başkan danışmanı yönetiminde ARE bölümü kurarak her türlü evrak, bilgi ve olması gereken tüm çalışmaları bu merkezde topladık.

- Riva Bölgesinin kanallı bir şehir olması tezini kabul ettirdik

- DSİ Bu konudaki tüm yetkilerini bir protokol ile Beykoz Belediyesine devretti.

- DSİ’nin yapmış olduğu 17 kilometrelik Riva Deresi ıslah projesini biz Beykoz’da yapılmaması için önerimizi kabul ettirdik.

- Önerdiğimiz projeyi Hollanda üniversite ve kanal uzmanı şirketler ile birlikte oluşturduk ve DSİ’ye sunduk.

- Ön kabul gören projemiz Rotterdam Mimarlık Bienalinde Dünya Mimarlık prömiyerinde sergilenmeye değer bulundu. Büyük beğeni kazandı

*KADERİMİZİ KADERE BIRAKMADIK

Yıllardır imar planlarını engelleyen dere ıslah çalışmaları çok önemli bir noktaya gelmiş ve bu konuda Beykozluların dediği olmuştur (Koruma, kullanma ve turizm ile doğal çevre) Müjdelemek isterim ki bölgemizin kaderi bundan böyle Beykozluların elindedir. İmar Plan alt çalışması olan jeolojik etütler ihaleye çıkılmış ve akabinde imar plan çalışmaları hızla sonlandırılacaktır. Derneğimizin bu konudaki çalışmaları üyelerimizi ziyaret ederek açıklayacağımızı duyurmak isterim.

*RİVA KANALI ARTIK BÖLGESEL BİR KALKINMA PLANI

Gerek Riva Deresi ıslah çalışmaları gerekse Başlayacak imar planı çalışmaları önemli bir hedefe kilitlenmiş durumda. O da Turizm amaçlı bir kalkınma planı. Bildiğiniz gibi Riva köyleri artık Beykoz Belediyesinin birer mahalle si olmuştur. Elbette bu köyler Polonez Köy örneğimde olduğu gibi ekonomisi turizm olan bir hedefe yönelecektir. İşte derneğimiz bu konuda yoğun çalışmalara başlamış ve yeni bir dernek binası oluşturma girişimlerinde sonuç almıştır.

Artık her Beykozlu derneğim iz’e gelerek tüm bu çalışmaların plan ve projelerini görüp hatta öneri bile sunabileceklerdir.

Serdar Saruhan

Dernek Başkanı